Češi mohou nově využít elektronická víza do Indie

Turistická víza do Indie mohou Češi nově získat i elektronicky. Zájemci o cestu do Indie tak nemusí pro vyřízení víza odevzdávat svůj pas na indickém velvyslanectví v Praze. Včera o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Elektronická víza pro Čechy již fungují například při cestování do USA, Kanady nebo Austrálie.

Výhodou elektronického systému víz je jeho rychlost a pohodlí pro uživatele. Předpokládáme, že z těchto důvodů bude tento způsob vyřizování víz při cestě do Indie převažovat,“uvedlo ministerstvo.

Zájemce o vízum žádá přes internet a obdrží ho do emailové schránky. Celý postup by měl fungovat velmi rychle. „Předpokládáme, že systém bude fungovat podobně jako elektronické systémy používané ke vstupu do USA, Kanady či Austrálie, tj. že žadatel, který splňuje podmínky, obdrží vízum obratem," uvedlo ministerstvo na dotaz ČTK.

K žádosti je třeba dodat fotografii a sken datové stránky pasu. Žadatel také musí uhradit poplatek asi 1250 korun. O turistické vízum je nutné požádat minimálně čtyři dny před odletem do Indie a platí maximálně třicet dní.

Informace o poměru víz vydaných elektronicky a tradiční cestou mají vždy úřady příslušných zemí, podle ministerstva ale lze říci, že elektronická varianta je populární.

Indie umožňuje získat vízum elektronicky celkem 150 státům. Je mezi nimi i řada členských zemí EU. „Nově bylo vedle ČR umožněno ze států EU tímto způsobem vyřizovat víza do Indie například občanům Dánska, Chorvatska, Rakouska, Slovenska či Bulharska,“doplnilo ministerstvo.

Foto: Pixabay